Loading
 
 
 
 
   
 

 

 
   

   

Sporting Clays Tournament

 

2017 Winners

 

Flight A – Stu DeVore & Matthew DeVore (Dr. Ramsey Shouman Team)

Flight B – Mike Ortbals & Nate Ortbals (John Nelson, WeiseUSA Team) 

Flight C – Cory Wyers & Cam Volle (Precision Electric Team)

 

Team results

 

 

Station Partner A Partner B Company Score
8:00 AM        
1A Kevin Buckler  Ross Bridges Coil Construction 73
1A Randy Coil  David Coil  Coil Construction 52
1B Jerry Fisher Cori Martin  Coil Construction 52
1B JV Scofield  Don Pros  Coil Construction 62
2A Jerry Sinuefield Tom Niebling Sinquefield Reserve 45
2A Greg Faron Joe Faron Sinquefield Reserve 81
3A Zack Sandner Johnathan Haus Mid-City Lumber 70
3A Bill Motley Steve Weise Mid-City Lumber 83
3B Brad Lindsey  Randy Mauzey Emery Sapp & Sons 61
3B Brain Burks  Dan Hoover Emery Sapp & Sons 54
4A Brain Baschjost Darin Bondurant Kaiser Electric 63
4A Colby Noblett Tom Leonard Kaiser Electric 45
4B Jared Reynolds Jon McRoberts Wilkerson-Reynolds 68
4B Taylor Knipp Tim Lux Wilkerson-Reynolds 36
5A Larry Potterfield Matt Fliming Stifel Nicolaus 80
5A Ron Thompson Andrew Fliming Stifel Nicolaus 54
5B Brad Wright Sam Wright Peckham & Wright 57
5B Jim Marberry  Tom Shryock Peckham & Wright 60
6A Trevor Morgan  John Predmere KCMQ's Shags & Trevor  38
6A Shags McClad Matt Slaur KCMQ's Shags & Trevor  43
6B Dylan Gillooly  Cole Graves  Cole Graves (KCMQ) 79
6B Kevin Spaptafora Tyler Creed Cole Graves (KCMQ) 55
7A Mark Smith John Collier  Quality Drywall 29
7A Jordan Perkins Mike Leipard Quality Drywall 49
7B Jason Kemna Tim Crockett Crockett Engineering 76
7B Nathan Eckhoff Andy Greene Crockett Engineering 73
8A Brain Coleman  Filmore Pasley  Dr. Ramsey Shouman 84
8A Stu DeVore Matthew DeVore Dr. Ramsey Shouman 94
9A Stan Frink Julie Frink MidwayUSA 72
9A Bill Clinton Malissa Clinton MidwayUSA 55
9B Lacie Wright Andy Ogden MidwayUSA 62
9B Joe St. Clair Ryan Cokerham MidwayUSA 86
10A Jordan Allen Tiffany Cook MidwayUSA 77
10A Curtis Smith Jarrod Samson MidwayUSA 69
10B Dennis Holdmeier Don Martin MidwayUSA 80
10B Keleher Keleher MidwayUSA 55
11A Larry Curtis  Dave Boucher Bass Pro 60
11A Jim Norden  Don Waterman  Bass Pro 49
         
10:30 AM        
1A Tom Groseclose Seith Hallowell Carpenters Local 1925 32
1A Justin Reynolds Mike Reeso Carpenters Local 1925 50
2A Taylor Veach  Michael Tungesvik Quality Cut Lawn Care 66
2A Shawn Noordsy Thomas Schenhardt Quality Cut Lawn Care 50
2B Cory Wyers Cam Volle Precision Electric 59
2B Andy Noodsy Cam Shock Noordsy, Noordsy 50
3A Dan Stieffermann Bryan Bleven Stiefermann 76
3A Steve Whitt Lindsey Whitt Dr. Laura Weidt 45
4A T. Jenkins J. Jenkins Jenkins, Jenkins 52
4A Justin Newell Grant Pritchard Samson, Pritchard 58
4B Randy Griffith  Chris Bouchard Griffith, Bouchard 62
4B Ed Hander Bruce Summers   Hander, Bowzer 48
5A Tom Kamps Pat Bryant The Bank of Missouri 57
5A Andrew Keller Dan Keller The Bank of Missouri 63
5B Bruce Carry  Randy Oliver  Joe Machens 80
5B Jarrett Hall David Rose  Joe Machens 85
6A John B  Kevin  United Rentals 39
6A Meg Connell Tom Larkin United Rentals 54
6B Josh Briscoe RJ Stogsdill United Rentals 64
6B Derek Austin  Lone Austin  United Rentals 20
7A Seth Doman  Trevor Steward  United Rentals 74
7B Brett Robertson  Timmy Robertson  Peak Sport & Spine 69
7B Sharon Peak  Todd Peak  Peak Sport & Spine 79
8A Steven Anthony Kevin Anthony Steven Anthony (KCMQ) 66
8A Kyle Miller  David Benttage Steven Anthony (KCMQ) 65
8B Drew Wulff Brian Connell Connell Architecture 78
8B Russ Smith  Scott Smith  Connell Architecture 65
9A Jarrod Grove Peter Eiberger MidwayUSA 84
9A Adam Kunkel David Smith MidwayUSA 82
9B Mark Kennedy Erin Ellingson MidwayUSA 81
9B Jake Amen Kyle Dworski MidwayUSA 84
10A Larry Potterfield Greg Kreutzer Kreutzer 92
10A Larry Potterfield Greg Kreutzer Kreutzer 92
10B Jason Gatz Adam Augustine MidwayUSA 80
10B Matt Quintero Jarrod Schwartz MidwayUSA 80
11A Tim Holtsman James Bland MidwayUSA 76
11A Jake Dablemont Jared Griffen MidwayUSA 77
11B Daniel Vo  Josh Costello  MidwayUSA 65
11B Chris Cauley Eddie Bolden MidwayUSA 65
         
1:00 PM        
1A Gary Banks  Lynn Mitchell  Garry Banks 76
1A Jackson Orr Eddie Orr Garry Banks 25
1B Carson Banks  Jaime Vaughn  Garry Banks 83
1B Preston Banks  Russ Chambers  Garry Banks 92
2A Doug Moore  Dale Logan Landmark Bank 42
2A Barrett Moore  Musgrave Moore  Landmark Bank 43
2B Scott Fitzgerald  Kasey Dial  Central Bank of Boone County 60
2B Brian Dial  Ed Harre Central Bank of Boone County 33
3A Bill Mehmert Bob Leonberger Mehmert, Mehmert, Leonberger, Leonberger 58
3A Matt Mehmert Jason Leonberger Mehmert, Mehmert, Leonberger, Leonberger 61
4A Frank Griffin  David Lorenz Lorenz Electric 48
4A Sharon Sleeper Donavon Sturgess Lorenz Electric 40
4B Mark Mills Montgomery  Fast Signs 57
4B BJ Hunter  Robert  Fast Signs 55
5B Don Smith  Jim Smith  Jim Smith 50
5B Zach Smith  Kyle Willcoxon Jim Smith 54
6A Ron Whitaker Garrett Benshin  Jim Dye 85
6A Jack Creason  Rich Duffner  Jim Dye 70
6B Matthew Cruse  David Chase Data Retention 90
6B Matthew Cruse  David Cruse  Data Retention 90
7A R Fletcher T Fletcher Fletcher Truck Caps 45
7A Ralph Lee Phil Ruff Fletcher Truck Caps 53
8B Adam Stansfiled  Serina Wilson  Dr. Julie Stansfield 43
8B Henry Stansfield Julie Sansfield  Dr. Julie Stansfield 47
9A Tom Brooke  Mike Glidewell  Brooke Drywall 90
9B  Brice Moeller  Brad Wright  Brooke Drywall 53
9A Harold Mayberry  Danny Sapp  Brooke Drywall 81
9B  Cris Brooke  Blake Kliethermes  Brooke Drywall 78
10B Cody Smith Emmett Wright Tree Pro 35
10B Tim Lewis Russ Allen Tree Pro 48
11A Jim Winter  Greg Baker  Family Pawn 76
11A Steve Weise Jim Hayes Family Pawn 81
11B        
11B        
         
3:30 PM        
1A Les Wegner  Rob Townsend  Specialized Mechanical Services 56
1A Sean Moore  Chuck Huendfeldt  Specialized Mechanical Services 60
1B Dan Stiefermann Troy Baker  Stiefermann/Baker 56
1B Greg Baker  Troy Baker  Stiefermann/Baker 53
2A Mike Ortbals  Nate Ortibals  John Nelson (WeiseUSA) 75
2A John Pratt  John E Pratt  John Nelson (WeiseUSA) 56
2B Skip Waltham  Tom Schauwacker  John Nelson (WeiseUSA) 68
2B John Nelson  Tim Reed  John Nelson (WeiseUSA) 48
3A Megan Atkins  John Braun  Aaron Atkins (WeiseUSA) 58
3A Aaron Atkins  Dan Kintner  Aaron Atkins (WeiseUSA) 34
3B Jerry Patrick  Shane Flags Timberlake Engineering 46
3B JP Watson  Matt Hodkins  Timberlake Engineering 38
4A Charlie Toalson   Sam Brinker  Bill Toalson 52
4A David Mechin  Bill Toalson  Bill Toalson 74
5B  Levi Haskamp  Cody Doscher  Negwer Materials 73
5B Andrew Hall  Matt Listar  Negwer Materials 40
6A Bill Carter  Tom Winkel Chuck Menke 81
6A Chuck Menke  Dave Cruse  Chuck Menke 89
6B Brennan Hammers  Ross Burhaw Magnum Plumbing 85
6B Austin Day  Remington Howell Magnum Plumbing 84
7A McCullin  Burnett  Sampson, Sparks, McCullin, Burnett 80
7A Sampsom  Sparks  Sampson, Sparks, McCullin, Burnett 65
7B Matt Reams  Chris Hatfield  Reams, Hatfield, Loyd, Reams 84
7B Elmo Reams Mike Floyd  Reams, Hatfield, Loyd, Reams 81
8B Tim Remole  Nathan Remole  Rep. Tim Remole 65
8B Nathan Remole  Levi Remole  Rep. Tim Remole 54
9A John Sullivan  Kevin Koenia  MidwayUSA 80
9A Tanner Timmons  Deena Timmons  MidwayUSA 81
9B Kendall Johnson  Dennis  Hill, Hill, Johnson, Johnson 50
9B Josh Johnson  Bryan Hill  Hill, Hill, Johnson, Johnson 45
10A Mike Ginter  Pano Skyvalidas  N.H. Scheppers 62
10A Keller Colley  Josh Adams  N.H. Scheppers 68
10B John Boyer  Mike Chapel Chapel 41
10B Ryan Reddick  Roy Schetchner Chapel 56
11A Chuck Campbell  Rob Hyder  United Sportsmen's Club 86
11A Brian McMullan Jeff Talor  United Sportsmen's Club 87
11B Scott Faiman  Tim Bixler  Russ Chambers 68
11B Russ Chamber  Chambers  Russ Chambers 93