Loading
 
 
 
 
   
 

 

 
   

   

Silver Beaver Award

The Silver Beaver award was introduced in 1931 as a means of recognizing Scouters who provided distinguished service to youth on the local level. The award is made by the National Council, upon the recommendation of the Local Council.

The first Silver Beaver awards were issued on a blue/white/blue pocket ribbon. Due to the heavy weight of the medallion, it was switched over to a neck ribbon in mid 1932. Initially the Silver Beaver award was only presented to men, with the Silver Fawn being a similar award for deserving women. The requirement were changed in 1974 to allow the Silver Beaver to be presented to both outstanding male and female Scouters.

The award is presented at the annual recognition dinner in April, with nominations coming from Scouters from within Great Rivers Council. If you wish to nominate someone who has gone above and beyond the call of duty as a volunteer Scouter, you can obtain a nomination form from the Great Rivers Council Office or you can download one here.

Silver Beaver Awards
Presented by the Great Rivers Council
or the former Lake Ozark Council since 1928

1928
Morris Anderson, Hannibal

1929
Frank Green, Hannibal

1931
Chester Brewer, Columbia
Frank Green Jr., Hannibal

1932
Arthur Nelson, Boonville

1933
Judge B.E. Bigger, Hannibal
Lloyd L. Roe, Sedalia
Dr. Charles H. Weaver, Jefferson City

1934
Judge B. E. Bigger, Hannibal
Alex Bradford, Columbia
Arthur Hitch, Boonville

1935
J. Allen Eichenberger, Saverton
O. R. Johnson, Columbia

1936
Judge Derk Green, Brookfield
Monroe Mohler, Columbia
Charles Strickel, Marceline
Carl F. Schultz, Jefferson City

1937
Henry Guhleman, Jefferson City
Gene Rippstein, Hermann
Carl F. Schulte, Jefferson City
William Tellman, Jefferson City
Morris Anderson, Hannibal
J. Allen Eichenberger, Hannibal

1938
Elmer Headlee, Sedalia
L. W. Helmreich, Jefferson City
A. A. Jeffrey, Columbia
T. W. Long, Boonville

1939
Sam P. Eveler, Jefferson City
A. S. Mortimer, Mexico
Dr. J. S. Summers, Jefferson City

1940
Louis Grinstead, Columbia
John Gulick, Moberly
Truman Ingle, Fulton

1941
William C. Cain, Sedalia
W. L. King, Macon
Lt. Col. J. G. Kralovec, Boonville

Julius J. Rhode, Hermann

1942
John Carr, Bowling Green
Charles Gillespie, Jefferson City
John A. Morris, Hannibal
Charles H. Smoyer, Sedalia

1943
Rev. E. B. Hensley, Sweet Springs
Harry Lambirth, Sedalia
Waldo Landran, Moberly
George Morris, Boonville
Paul Rutledge, Columbia

1944
Floren Thompson, Kirksville
Virgil Wilhite, Moberly

1945
C. Bud Keane, Jefferson City
John Machin, Mexico

1946
Albert Bellamy, Versailles
John L. Esser, Boonville
John Gasporotti, Moberly

1947
Theodore Wisch, Jefferson City
Dr. Howard Miller, Macon
Sam D. Groff, Mexico
Albert Bellamy, Versailles 

1948
Michale Wolfel, Sedalia
John Lowe, Brookfield

George Pohlman, Macon
Lawrence D. Jones, Jefferson City
Louis Shelburne, Columbia

1949
Horace Wren, Columbia
N. F. Tamm, Rocky Mount
Michael Wolfel, Sedalia

1950
Wilkie Cunningham, Jefferson City
Dr. George Grim, Kirksville
Dr. L. F. Williams, Columbia
Horace Wren, Columbia

1951
Earl Diemund, Columbia
Henry Rohfing, Hermann
W. Kelly Simmons, Moberly
Wm. R. Tweedie, Sr., Jefferson City

1952
W. W. Carpenter, Columbia
Frank Dearing, Brookfield
Edwin F. Ford, unknown
Robert L. Hoy, Marshall

1953
Ira M. Mounts, Windsor
Abe Silverman, Sedalia

 

1954
Charles Buckner, Marshall
Stanley Green, Huntsville
Rev. W. E. Longstreth, Columbia
Hugh Stephens, Jefferson City
Julius Stohr, Sedalia
Fred Zimmermann, Wellsville

1955
Charles D. Bailey, Eldon
H. H. Kinyon, Columbia
William Lyon, Marshall
Marion D. Powers, Hannibal
Gilbert Sargent, Alexandria

1956
George Allton, Columbia
J. F. Brown, Jefferson City
Walter Ryle, Kirksville
George Sutherland, Marshall

1957
Harry L. Miller, Jefferson City
Harry Moehle, Macon
C. A. Philips, Sedalia
R. D. Smith, Hannibal

1958
Dr. Claude Brunner, Camdenton
C. Wayne Elsea, Marshall
Edgar T. Ward, Lake Ozark
Thomas Williams, Shelbina

1959
Richard C. Nacy, Jefferson City
Harry Naugel, Sedalia
Laurence Phelps, Macon
Francis Pike, Columbia
Robert Sisson, Columbia
Thomas H. Williams, Shelbina

1960
Ed Cole, Jefferson City
Ray Dennis, Marshall
Don Hagood, Hannibal
Dr. John Longwell, Columbia
Dr. G. W. Winn, Boonville

1961
Jack W. Alton, Centralia
Judson M. Dudley, Louisiana
William O. Hiatt, Jr., Sedalia
K. K. Johnson, Jefferson City
James W. Williams, Montgomery City

1962
Roger Meyer, Versailles
John Pohl, Warsaw
H. Parker York, Kirksville
Mark Russell Todd, Columbia
Mark Pickett Harris, Columbia
George M. Kutzner, Memphis

Dr. Sydney Jaynes, Columbia
Loren Gafke, Columbia

1963
Dr. L. S. Geiger, Sedalia
Mark Harris, Columbia
Dr. Sydney Jaynes, Columbia
George M. Kutzner, Memphis
Mark Todd, Columbia
H. Parker York, Kirksville

1964
Robert Brandkamp, Montgomery City
John W. Jacques, Slater
James R. Keefe, Jefferson City
John H. Martin, Hannibal
Dr. R. L. Terry, Kirksville
Joe Wright, Sedalia
Clyde H. Thompson, New Florence

1965
Paul N. Doll, Jefferson City
George Kendrick, Slater
Aldace Naughton, Jr., LaPlata
Frederick Weiseman, LaGrange
John Henry Danuser, Fulton


1966
James W. Holman, Moberly
Claude Lambirth, Sedalia
William C. Murphy, Fulton
Oscar Petry, Laurie
Dr. Amos Snider, Columbia

 

1967
Harold Busch, Jefferson City
W. Hobart Hill, Marshall
Waldo E. Palmer, Columbia
Nathan A. Toalson, Centralia

1968
Malcom P. Akers, Perry
Dr. James Freeman, Jefferson City
Darrell W. Golden, Madison
Ray Hendricks, Sedalia
Robert N. Hunter, Jefferson City
Walter D. Moore, Jr., Mexico
Frank K. Westlake, Moberly
R. Eldon Green, Hannibal

1969
Roy Anderson, Sunrise Beach
Dr. F. A. Barnett, Paris
Col. Louis R. Hughes Jr., Sedalia
E. H. Van Ness, Columbia
Dr. Ewart Wyle, Jr., Marshall

1970
Donald Akre, Jefferson City
Kenneth H. Dickson, Moberly
Ruby P. Green, Kirksville
Paul E. Hayes, Shelbina
Howard Hils, Moberly
Ernest J. Infield, Paris
John W. Inglish, California
Clinton Muller, Sedalia
Haskell Holman, Jefferson City

1971
Harold Case, Fulton
William J. Couch, Centralia
Harold Gordy, Bowling Green
Dr. T. T. Hoyne, Stover
Richard Parkhurst, Sedalia
Richard W. Zumwalt, Hannibal
Ralph Cook, Sweet Springs

1972
Doris Ash, Montgomery City
Bishop Monk Bryan, Lincoln
Robert E. Crist, Shelbina
M. Rex Easterling, Mexico
William E. Fingland, Sedalia
W. Marion Harlan, Columbia
William K. Johnson, Jefferson City
William Loegering, Harrisburg
E. Hirst Mendenhall, Columbia
Gloria Mitchell, Mexico
Mabel Murphy, Fulton
Alonzo L. Redmon, Sr., Jefferson City

1973
Julvia A. Barry, California
Richard Barry, California
Joseph Dodson, Jefferson City
William E. Dorris, Canton
Louis Fauquier, Warsaw
Helen Harrelson, Bowling Green
Carl Humm, Hermann
Nicholas Monaco, Jefferson City
James Reed, Columbia

1974
Arthur Allen, Centralia
William Buckner, Marshall
Nathan Calhoon, Eldon
Rev. Robert Collins, Mexico
Adrienne Fairley, Boonville
Kenneth Morrow, Louisiana
Robert Mueller, Moberly
Bernice Rackers, Jefferson City
Richard Schroeder, California

1975
Robert Deason, Mexico
Sam Houston, Tipton
Max Lebeck, Moberly
Robert Osman, Jefferson City
Carl Wafel, Warsaw
Don Wolfmeyer, LaGrange
George Alfred Keepers, Jr., Columbia
John Machin, Mexico

1976
Harold Adams, Mexico
William Davidson, Jefferson City
Ramon Gass, Jefferson City
Tom Miller, Moberly
John Schultz, Fulton
Millard Zeke Secora, Boonville

1977
Charles Atkins, Centralia
William Ball, Hannibal
Lloyd Clapper, Jefferson City
Edward Elliott, Jefferson City
Claude Inglish, Sedalia
J. N. Matthews, Jefferson City
Dr. Ken Siu, Jefferson City
H. P. Stonner, Tipton

1978
Billy Ray Cearley, Mexico
John Hartman, Sr., Jefferson City
Thomas Holt, Jefferson City
Ray Klinginsmith, Kirksville
Cecil Peterman, Bowling Green
Carl Taliaferro, Sr., Rocheport
Freeman Van Houten, Moberly

1979
Dr. Wilson Bailey, Kirksville
Clarence Blume, Jefferson City
James Robert Caskey, Windsor
Edward Hampton, Columbia
Ken Stowell, Camdenton
Norma Winslow, Columbia

1980
Charles Christy, Columbia
Frederich Greife, Windsor
Kenneth Huff, Columbia
Raymond Prichard, Malta Bend
Arthur Rhodes, Jefferson City
Levi White, Jefferson City

1981
Dale Abernathy, Columbia
Clarence Blessing, Hannibal
Leon Moon, Tipton
Jerry Richardson, Hannibal
Dr. Harry Richter, Jefferson City
Juilane Van Houten, Moberly

1982
Charles Adams, Kirksville
John Bursewicz, Canton
Arthur Mallory, Jefferson City
Dr. Henry Petry, Sunrise Beach
George Taylor, Martinsburg
Gene Zeiger, Hannibal

1983
Robert Larry Davidson, Fulton
David Russell Hunter, Louisiana
Cecil King, Centralia
Charles F. Kummer, Jefferson City
Marion Mazzocco, Columbia
Walter Schroeder, Columbia

1984
William Backer, Fulton
C. William Breeding, Hannibal
F. Joe Delong, Jefferson City
Gary Dunkerley, Columbia
Marion Rowe, Sedalia
Robert Van Ark, Jefferson City

1985
Delbert Fairley, Boonville
Ruth Infield, Paris
Janise Manchester, Jefferson City
Donald Riddle, Brunswick
Robert Solomon, Sedalia
George Paul White, Jefferson City

1986
Jerry Brown, Mexico
James Fairchild, Smithton
Richard Jones, Hannibal
Darrell Krueger, Kirksville
Sharon Livingston, Columbia
John Rowe, Kirksville

1987
John Gibbs, New London
Estelyne Louder, Memphis
Myron Keith Roland, Sedalia

1988
Kenneth Bruns, Eldon
Melvan Cauthon, Jr., Boonville
Wiesje Guhr, Versailles
John Jorgensen, Moberly
Robert Simmons, Columbia
L. Lemoine Tisch, Jr., Fulton

1989
Debbie Baughman, Kirksville
David Harris, Jefferson City
J. B. Loewenstein, Jefferson City
Larry Sell, Unionville
John Shockey, Kirksville
Kevin Spencer, Fulton

1990
Diane Cook, Columbia
Gerry Howser, Jefferson City
Gerald Manchester, Jefferson City
John Martin, Hannibal
Curt Wiggins, Jr., Mexico

1991
Merlyn Amidei, Macon
Alvina Collins, Jefferson City
Dr. Larry Kerns, Jefferson City
Merc Mazzocco, Columbia
Pat Pinzke, Eldon

1992
Don Bobbitt, Centralia
Fred Brandeberry, Macon
Jerry Couchman, Jefferson City
Bob McIntosh, Mexico
Nancy Pancoast, Salisbury
Jim Thorne, Columbia
Harry Wilding, Jefferson City
Raymond Williams

1993
Howard Adams, Hannibal
Ellen Bailey, Auxvasse
Charles Fleming, Moberly
David Keller, Columbia
Jack Lippincott, Fulton
R. Michael Martin, Kirksville
Dru Maupin, Fulton
Joe Sestak, Columbia
Richard White, Columbia

1994
James E. Brooks, Columbia
Bill Carr, Jefferson City
Kathryn De La Rosa, Centralia
Dick Gaffney, Jefferson City
Barbara Loewenstein, Jefferson City
Dian Pryor, Boonville
C. Paul Shapley, Sedalia
Warren Smoot, Hannibal

1995
David Anderson, Jefferson City
Marcella Beauchum, Macon
Carroll Bell, Sedalia
Lorayne Fantz, Hannibal
Karen Howser, Jefferson City
Margaret Peggy Irish, Boonville
William Quigg, Jefferson City
Charles Weiss, Jefferson City

1996
C. C. Blair, Camdenton
John Carr, Hannibal
W. Randall Coil, Columbia
Fredrich Cruse, Hannibal
Ralph Dulle, Jefferson City
Bill Parr, New Franklin
Robert Pryor, Boonville
Dr. Winston Rutledge, Jefferson City
Williams Toalson, Columbia

1997
Ben Ames, Jr., Columbia
Dr. Robert Doroghazi, Columbia
James Dye, Mexico
Dr. David Fleming, Moberly
Chuck Hayes, Columbia
Les Joyce, Jefferson City
Lee Taylor, Osage Beach

1998
Donald Ince, Louisiana
Wayne Clark, Moberly
George Kopp, Jefferson City
Beverly Parr, New Franklin
Bonnie Russell, Eldon
Patricia Roberts, Columbia
David Talken, Jefferson City
Chris Wrigley, Jefferson City

1999
Barry Barnes, Sedalia
Dale Branson, Jefferson City
Steve Erdel, Columbia
Cliff McBride, Sedalia
Roy Pinzke, Eldon
Dr. James Roller, Columbia

2000
Albert Pabst, Hannibal
Colonel Richard Rice, Columbia
Walter Slover, Macon
Clifford Olsen, Jefferson City
James Laux, Jefferson City

2001
Richard Green, Russellville
Gary Wasson, Sedalia
J.W. "Bill" Shulz, Columbia
David Johnson, Columbia

2002
William Ambrose, Jefferson City
Jason Cruse, Hannibal
Virginia Peterson, Columbia
Gerald Walters, Moberly
Bill Williams, Mexico
Joan Owens, Sedalia

2003
Clayton Lee, Columbia
Judy Walotka, Hannibal
Kelly Q. Adams, Moberly
Rodney Heaper, Sweet Springs
Rodney Iuchs, Sedalia
Stanley Wayne Atkinson, Vandalia

2004
Andy Gingrich, Columbia
Dennis Kerns, Sedalia
James Lee, Centralia
Larry Lampton, Columbia
Rich Schulz, Hallsville
Ron Rosendahl, Mexico

2005
Larry Anderson, Jefferson City
Bill Deuel, Columbia
Dennis Diederich, Mexico
Karen Iuchs, Sedalia
Charlie Lee, Columbia
Jim Schreiner, Sedalia

2006
Scott Burow, Hannibal
Glenn Chambers, Columbia
Bill Corwin, Centralia
Odell Newkirk, Columbia
Bob Robuck, Jefferson City
Dennis Scholl, Sedalia
David Shepherd, Moberly
Marion Starr, Loose Creek

2007
Jim Brunner, Mexico
Martin Hanley, Bowling Green
Jerry Howard, Jefferson City
John Miller, Warsaw
Mike Richey, Columbia
Jimmie Tatman, Hannibal
David Thorne, Jefferson City

2008
Randy Behrens, Kirksville
Russell Chambers, Columbia
Walter Doyal, Sedalia
Gary Ford, Columbia
Arthur Freeland, M.D., Kirksville
Richard Mendenhall, Columbia
Frank Rieger, Columbia
Dale Soendker, Sedalia
Jeff Tayon, Moberly

2010
Kirk Boyer, Jefferson City
Chris Harper, Nelson
Don Harter, Columbia
James McDowell, Macon
Sid Popejoy, Columbia
Keith Willcoxon, Columbia
John Young, Jefferson City

2011
John Buckingham, Linn Creek
John Cassels, Columbia
Max Cook, Jefferson City
Michael Flanagan, Jefferson City
Ron Lane, Warsaw
Carl Porting, Jefferson City

2012
Robert Hoff, Gravois Mills
Melodie Kerns, Sedalia
Douglas Moore, Columbia
James Schatz, Columbia
Diann Stelzer, Columbia
Evie White, Jefferson City

2013
Kat Cunningham, Columbia
Shannon Johnson, Marshall
Eugene McCormack, Fulton
Brenda Potterfield, Columbia
Laura Pummill, Sedalia
John Stansfield, Columbia
Mark Thomas, Macon

2014
Debbie Backes, Linn
David Brodersen, Warsaw
Jacque Cowherd, Fulton
Marion Dey, Boonville
Steve O’Rourke, Columbia

2015
Gary Elliot, Hannibal
Mike Smith, Sedalia
J.C. Feger, Mexico
Philip Burger, California
Melissa Gerardy, Columbia
Jim Reid, Columbia

2016

Ron Eggen

Charles Sanders

Jeanne Sinquefield

Julie Stansfield

Les Wegener

Paul Meyer

Jim McCormick

Bill Burton

Cary Porter